Świat klocków, czyli mali budowniczy
Konstruowanie jest naturalną skłonnością ludzką. Wykorzystujemy świat natury, żeby stworzyć rzeczy potrzebne, wygodne i piękne. Niestety chyba typowo ludzka jest też chęć do niszczenia tego, co zostało stworzone. Wszystko to odzwierciedlają dziecięce zabawki klockami.
Tradycyjne klocki drewniane
Mają swój urok. Zbliżają do natury i sztuki, zdają się bardziej realne i niepowtarzalne niż plastik. Można tworzyć z nich podłużne konstrukcje pełne daszków i wieżyczek, domki lub jak najwyższe wieże. Sprawdzą się zwłaszcza jako budulec projektu do natychmiastowego zniszczenia. Młodsze dzieci będą miały ogromną frajdę z burzenia dopiero co wybudowanych wzniesień, może zwłaszcza wtedy, gdy ich autorami będą rodzice lub mali towarzysze zabaw.
Lego
To opcja stanowczo dla starszych dzieci, a nawet dorosłych! Z Lego można stworzyć właściwie wszystko, nawet ruchome, elektryczne projekty, zabytki architektoniczne i ogromne, sztuczne jedzenie. Można przebierać w gotowych zestawach tematycznych albo tworzyć własne światy z podstawowych elementów. Możliwości są właściwie nieograniczone.
Duże Lego
To klocki dla dzieci wielkości ich rączek. Można łączyć je tak, jak tradycyjne Lego, choć trzymają się siebie z nieco mniejszą siłą. Dzięki temu nawet małe dzieci nie mają problemu z ich rozłączaniem. Zaletą tego rodzaju klocków są niemal natychmiastowe, robiące wrażenie efekty. Przy pomocy dorosłego opiekuna można szybko stworzyć wieżę sięgającą sufitu, domek dla maskotek, a nawet dla samego dziecka. A potem zburzyć to wszystko stosunkowo łatwo ku uciesze małych i dużych obserwatorów.
Ogromne Lego
Albo inne klocki posiadające naprawdę wielkie elementy. Tak duże, że można zrobić z nich łóżko, schody czy chatkę do spania. To opcja dla dzieci, które mają szczęście mieszkać w naprawdę dużym domu. A w innym przypadku można przejść się do specjalnych sali zabaw, w których dzieci mogą wspinać się po własnych konstrukcjach i niszczyć je do woli!
Tajemnica klocków
Dlaczego dzieci tak chętnie bawią się klockami? Może to naturalny instynkt tworzenia i burzenia, a może poczucie sprawczości i wolności. W każdym razie to niezastąpiony sposób na rozwijanie dziecięcej kreatywności i wyobraźni!